Ciągle jest zbyt mało ABI, 15.07.2015 r.

Metadane
Podmiot udostępniający: Zespół Rzecznika Prasowego Biura GIODO
Wytworzył informację: Małgorzata Kałużyńska - Jasak
Wprowadził‚ informację: Edyta Madziar 2015-07-16 15:07:05
Ostatnio modyfikował: Edyta Madziar 2015-07-17 08:35:25

W opinii GIODO, odsetek podmiotów, które powołały administratora bezpieczeństwa informacji (ABI), jest zbyt mały.

 – Z zadowoleniem odnotowujemy fakt, że coraz więcej administratorów danych zgłasza ABI do rejestru GIODO. Z naszego punktu widzenia jest to bardzo pozytywne zjawisko, oznaczające, że świadomość konieczności ochrony danych osobowych wzrasta. Niemniej ciągle wydaje nam się, że odsetek podmiotów, które powołały ABI, jest to zbyt mały - mówiła dr Edyta Bielak-Jomaa podczas wywiadu przeprowadzonego przez red. Bożenę Falkowską z Informacyjnej Agencji Radiowej.

Odbył się on w związku z konferencją podsumowującą półrocze funkcjonowania ABI i dotyczył nowej pozycji i roli, jaką pełnią administratorzy danych osobowych w procesie przetwarzania danych, a także kierowanych do GIODO pytań i skarg. W czasie jego trwania poruszono również te aspekty związane z wykorzystywaniem danych osobowych, na które w czasie wakacji należy zwracać szczególną uwagę.

Jak wskazała dr Edyta Bielak-Jomaa, liczba skarg wpływających do Generalnego Inspektora Danych Osobowych z każdym rokiem się zwiększa, co może świadczyć o tym, że administratorzy danych nie do końca potrafią zadbać o należyty poziom ich ochrony. - Obywatele skarżą się, że ich dane nie są w dostateczny sposób chronione przez administratorów danych lub są w posiadaniu osób nieuprawnionych, którym nie przekazywali o sobie informacji. Wynika to z braku świadomości i lekceważenia przepisów, ale także z braku wiedzy na temat konieczności ochrony danych osobowych pracowników, klientów i konsumentów – stwierdziła.

W przypadku skargi, GIODO wszczyna postępowanie w celu wyjaśnienia, czy rzeczywiście doszło do naruszenia przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. W efekcie może wydać decyzję administracyjną nakazującą przywrócenie stanu zgodnego z prawem lub skierować sprawę do prokuratury, o ile mamy do czynienia z przestępstwami wskazanymi w przepisach karnych tej ustawy.

Odpowiadając na pytania związane z ochroną danych osobowych w okresie wakacyjnym, GIODO przypomniała, że nie wolno zostawiać dowodu osobistego w zastaw przy wypożyczaniu np. sprzętu sportowego, gdyż jest to nie tylko niezgodne z ustawą o dowodach osobistych, ale i niebezpieczne. Wypożyczalnie nie mają też prawa żądać jego skanowania lub kserowania. Możemy natomiast udostępnić nasz dokument tożsamości jedynie do spisania danych. – Należy pamiętać, że pozostawiając dowód bez żadnej kontroli narażamy się na kradzież tożsamości. W tym czasie, kiedy dowód będzie w zastawie, można wynająć mieszkanie lub wziąć pożyczkę, którą później jego właściciel musi spłacić – powiedziała dr Edyta Bielak-Jomaa.

Serwisy GIODO:

Ostatnie aktualności